FIFA 18 EKŞİLİG
LeagueRepublic logo

Get Team Administrators to enter live scores and statistics

Get it on Google Play
Download on the App Store
HABER

KURALLAR

Author: Admin Ekibi, 09/01/18

2.Sezon fifa18eksilig.leaguerepublic.com adresinde devam edecektir!

### LİG KURALLARI ###

Galibiyet 3 puan

Beraberlik 1 puan

Mağlubiyet 0 puan

Puan eşitliği halinde genel averaj

Liglerini 1. sırada tamamlayan takımlar ŞAMPİYON olur ve ilan edilir.

EkşiŞampiyonlar Ligi: 

Liglerini ilk 5 sırada bitiren 15 takım ve en iyi 6. takım (toplam puana göre değil, ligini ilk 5’te tamamlayan takımlara karşı yaptığı 10 maçta toplanan puana bakılarak belirlenir. Puan eşitliği halinde iki maç üzerinden eleme usülü deplasman gollü -home & away- maçlar sonucu katılımcı belirlenir) 16 takım halinde katılır. 

Oyun zevkini korumak açısından aynı takımlara aynı ülke takımı muamelesi yapılır ve bu takımlar turnuva boyunca aynı gruba denk getirilmezler. 4 takımlı 4 grup oluşturulur. (A-B-C-D) Ligi şampiyon tamamlayan 3 takım ve en iyi 2. takım (toplam puana göre) kuraya 1. torbadan girer. Diğer torbalar katılımcıların ligde topladıkları puanlar karşılaştırılarak belirlenir. Puan eşitliği halinde averaja bakılır. (Burada liglerdeki puan çıtasının farklı oluşu gözetilmez).

2 maç rövanşlı usül maçlar yapılır ve grubu ilk 2 sırada bitiren bir üst tura çıkar, 3. bitiren EkşiAvrupa Ligine katılır, 4. bitiren elenir. Gruptan lider çıkanlar, gruptan ikinci çıkanlardan biriyle eşleşir. sonraki eşleşmeler tamamen kura ile belirlenir.

Tüm turlar iki maç üzerinden oynanır. Final tek maç oynanır. (Grup sonrası kısım gerçek ŞL ile aynı)

EkşiAvrupa Ligi:

Liglerini en iyi 6. olamayan diğer (2) takım, 7-13 sırada tamamlayan (21) takım ve genel toplam puana göre en iyi 14. takım (puan eşitliği halinde ŞL ile aynı kural geçerlidir) toplam (24) takım katılır.

4 takımlı 6 grup halinde yine ligdeki genel performans gözetilerek torbalar oluşturulur ve kura ile gruplar belirlenir.

(A-B-C-D-E-F) Grubunu ilk 2 sırada bitiren takımlar bir üst tura çıkar. (12 takım) EkşiŞampiyonlar Ligi'nden 3. olarak gelecek 4 takım ile birlikte toplam (16) takım yine birincilerin ikincilerle eşleştiği kura usülü ile eşleşir. Burada EkşiŞampiyonlar Ligi'nden gelen 4 takımdan topladıkları puana göre performansı daha iyi olan iki takım EkşiAvrupa Ligi grup birincisi statüsünde, performansı daha kötü olan iki takım ise EkşiAvrupa Ligi grup ikincisi statüsünde değerlendirilir. 

Rövanşlı eleme usülüne göre eleme turları devam eder. Final tek maç oynanır. (Grup sonrası kısım gerçek al ile aynı.)

Küme Düşme (Play-Out):

Liglerini 18. (son) sırada bitiren takımlar doğrudan turnuva dışı kalır. Küme düşer. ((Küme düşmek : Bir sonraki sezon bir defaya mahsus oyun dışı kalır.)) Liglerini 15-16-17. sırada bitiren takımlar toplam puanlarına göre yeni bir sıralamaya tabii tutulur. Oluşan sıralamada son 3 sırada olan 3 takım daha küme düşer. (Toplam 6 takım küme düşecek.) Puan eşitliği halinde puanı eşit olan takımlar rövanşlı eleme usülü maç yapar kazanan ligde kalır. İkiden fazla takımın aynı puanda olması halinde aynı puanda olan takım sayısına göre mini play-out turnuvası düzenlenir ve düşen belirlenir. Play-out oynamak istemeyen takım otomatik küme düşmüş sayılır.

Ekşi Süper Kupa: 

EkşiŞampiyonlar Ligini ve EkşiAvrupaLigini kazanan takımlar tek maç üzerinden aynı kurallarla maç yapar. Kazanan tüm bu sezonun şampiyonu olur ve resmen duyurulur. 

### MAÇ KURALLARI ###

Maç Saati Kuralları:

1. hafta resmi maç saati Pazar 21.45 (Cuma 00.00 - ile Pazar 23.59 arasında anlaşmaya bağlı oynanabilir.)

2. hafta resmi maç saati Salı 21.45 (Pazartesi 00.00 - ile Salı 23.59 arasında anlaşmaya bağlı oynanabilir.)

3. hafta resmi maç saati Perşembe 21.45 (Çarşamba 00.00 - ile Perşembe 23.59 arasında anlaşmaya bağlı oynanabilir.)

diğer haftalar da aynı mantıkla devam eder. Resmi maç tarih ve saatleri puan durumunun yer aldığı çizelgede Matches linki altında görülebilir. Ayrıca League Republic uygulaması indirilip, adminlere mail adresi gönderilerek kendinize ait maçları uygulama üzerinden takip edebilirsiniz.

Birebir mesajlaşmada karşılıklı anlaşılamayan durumda resmi maç saati online olan takım ispat ederek 3-0 hükmen galip sayılır. Anlaşamaz online olmazsa iki takim 0 puan -3 averaj alır.

Oyun Ayarları:

Devre Süresi: 6 DK

Kontroller: HEPSİ

Oyun Hızı: NORMAL

Kadro Türü: ONLINE

Defans Stili: TAKTİKSEL

Ekran Görüntüsü:

Maç sonunda ekran görüntüsü alınarak ilgili lige ait Ps Messages grubuna gönderilir. Ekran görüntüsünü göndermekten de ev sahibi sorumludur. Fakat deplasman takımı da ihtiyatlı olmak açısından gönderebilir.

Ekran Görüntüsü Nasıl Paylaşılır?

1. Share düğmesine bir kere bastıktan sonra açılan ekranda

2. Ekran görüntüsü seçilir

3. Daha sonra mesajlar kısmından mesaj grubuna direk gönderilir

Not: İlk kullanımda bir kaç uyarı veriyor tamamı seçin devam edin.

Kırmızı Kart:

Kırmızı kart gören oyuncunun varlığı oyuncu isimleri tarafından iyi niyete dayalı maç görüntüsü ile bildirilir. Admin bunun çetelesini tutmaz. Rakip ya da birisi tespit eder ve oyuncunun bir sonraki maç oynadığı ispatlanırsa -6 puan silme cezası alır.

(Ekran görüntüsünü attıktan sonra şu takımdan şu oyuncu / oyuncular kırmızı kart görmüştür diye eklenecek.) (Maç istatistiklerinde görünüyor zaten olup olmadığı.)

Bağlantı Problemleri:

Oyun zaten normal ikili maçlarda yaptığı gibi bağlantı sorunu olan tarafı belirleyip maçı bir tarafın lehine sonuçlandırırsa bu geçerli olur. Lehine olan taraf kabul ederse tekrar oynanabilir. Bağlantı koptuğunda oyun sebep olana / galibe karar vermezse ilk yarı ise baştan başlanır. İkinci yarı ise o esnadaki maç sonucu geçerli olur. Maçlarında üst üste ve çok sık bağlantı sorunu yaşanan oyuncu uyarılır. Sorunu çözemezse diskalifiye edilir.

Not: Olası tüm durumlar belirlenmeye çalışılmıştır. Önceden hesap edilememiş tüm durumlar için Admin ekibi tüm adalet ve şeffaflık duygusu ile anlık organize edip anında duyuracaktır. Tüm oyunculara başarılar.

2 Views